2019 Dziekanat

Nauczyciel Roku Akademickiego 2018/2019
link

Ogłoszenie_D

This project has received funding from the European Union’s Horizon 2020 research and innovation programme
under grant agreement No 860407. BIOPLASTICS EUROPE project website: www.bioplasticseurope.eu

PhD student position in Lodz University of Technology

(Institute of Environmental Engineering and Building Installations

and Department of Bioprocess Engineering)

We are looking for a person, who possesses a master degree in one of the following fields: biotechnology chemical or biochemical engineering, environmental chemistry, environmental engineering, environmental protection.
We are interested in a person who wants to work in the international team for the project
“Developing and Implementing Sustainability-Based Solutions for Bio-Based Plastic Production and Use to Preserve Land and Sea Environmental Quality in Europe”. It is a H2020 project that is realised from 2019 to 2023.
   This PhD student position is available immediately. We are expecting your application by 31 January 2020,
however the deadline may be extended if the position has not been filled by then
.

Contact person:

Prof. Dr. Ewa Liwarska-Bizukojć, PhD, DSc,

2019 Certyfikaty

EUR-ACE Bachelor                    EUR-ACE Master

2019 Zostań Wolontariuszem 10. MOBILITY WEEK!

Zostań Wolontariuszem 10. MOBILITY WEEK!

Poszukujemy osób chcących podzielić się doświadczeniem po Erasmusie oraz pomóc podczas 10. Mobility Week (18-28.11.2019) - wydarzenia promującego wyjazdy studenckie.

Już teraz możesz zapisać się na poszczególne wydarzenia Mobility Week - https://ife.edu.p.lodz.pl/course/view.php?id=134
Hasło do zapisów: erasmus

Pomożesz innym studentom zainteresowanym wyjazdami, a przy okazji spędzisz miło czas w międzynarodowym towarzystwie. Wolontariusze otrzymają pakiet gadżetów MW

Więcej informacji możesz uzyskać podczas spotkania dla Wolontariuszy, które odbędzie się 13 listopada (w środę) o godz. 18:00 w pizzerii Finestra, ul. Radwańska 33.
Serdecznie zapraszamy!
Liczy się uśmiech i pozytywna energia!!!